Bazı iş dalları nedense web sitesi konusunda kötü tercihlerde bulunurlar, bunlardan bir tanesi de Restoran yada daha genel olarak yiyecek içecek sektörüdür. Tabi ki kötü derken site tasarımı sırasındaki hatalardan bahsediyoruz, bunların düzeltilebilir olması işin iyi yanı.

Çevrenizdeki restoranların web sitelerine girerseniz genelde kullanımı zor, çok renkli, karma karışık siteler görürsünüz, bu siteler ziyaretçisini çok hızlı bir şekilde siteyi terk etmeye zorlar. Bir de hazır restoran sistemleri ve şablonlarını kullanan restoranlar vardır, bunlar çok ince ayrıntıya kadar düşünülmüş restoran siteleridir, işin kötü tarafı restoranların çok büyük çoğunluğunun bu kadar çok detaya ihtiyacı yoktur bu sebeple zaman içerisinde güncellenmeyen ve kullanılmayan özellikleri yüzünden atıl bir site haline dönüşürler.

Biz size iyi bir Restoran sitesi hazırlamak için ip uçları vereceğiz Öncelikle en iyi restoran sitesi diye Bir şey yoktur, ihtiyaçlara cevap veren kolay izlenen bütün siteler iyidir. Aşağıda sayacağımız maddelerden ihtiyacınız olanları kendi sitenizde kullanmanızı ihtiyacınız olmayanları da sitenize hiç eklememenizi tavsiye ederiz.

1- Arka alan rengi olarak sade ve nötr bir renk tercih edin.

Bir çok restoran web sitesi arka fon rengi olarak parlak sarılar, kırmızılar yada yeşil kullanır. Bu gibi renklerin dikkat çektiği doğrudur ve restoranınızın ana rengini oluşturuyor olabilir ancak zaten sitenizi ziyaret etmekte olan birisinin odaklanması gereken yer arka fon değildir. Yorucu arka fonlar yazıların okunmasını zorlaştırmakla kalmaz dikkati dağıtırlar.

İnternet kullanan kişilerin alışık olduğu ve tercih ettiği arka fon beyaz, krem, açık gri gibi renklerdir. Bu renklerin başarılı olduğunu anlamak için en çok ziyaretçi alan gazetelerin, portalların ve blogların sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

2-Web siteniz mobil uyumlu olsun.

Bu konu aslında artık standarda oturmuş olması gereken şartlardan bir tanesi, istatistiklere göre internet üzerinde yapılan aramaların %60 dan fazlası artık mobil aletlerden yapılmakta, eğer web siteniz mobil değil de siteyi cep telefonundan rahat ziyaret edemiyorsanız siteniz ekrana sıkışıyor yada ekran dışına taşıyorsa potansiyel ziyaretçilerinizin %60 lık bir bölümünü kaybettiniz demektir.

Durum bu kadar açıkken bile maalesef ülkemizdeki restoran sitelerinin oldukça büyük bir kısmı mobil uyumlu değil.

3- Web sitenizde Flaş kullanmayın

Bir çok restoran işletmecisi flash’ın görselliğine kanıp web sitelerini flash la yapma hatasına düşerler yada sitelerinde bolca kullanırlar.

Flash kullanmayın çünkü:

a- Flash mobil uygulamalar tarafından desteklenmez ve buradan sizi ziyaret edecek büyük bir kitleyi kaybedersiniz.

b- Flash aranma motoru dostu değildir, arama motorlarında yapılan aramalarda sitenizin bulunmasını ters yönde etkiler

4- Kaliteli dikkat dağıtmayan görseller kullanın.

İlk bakışta güzel gözükse de arka fonda sabit bir resim yada kayan resimler ziyaretçiler açısından rahatsız edicidir. Bu sitelerde dikkati odaklamak zor olduğu için vermek istediğiniz mesajı ziyaretçinize vermekte zorlanırsınız.

5- Web sitenizde menü ve fiyat listesi ekleyin.

Müşterilerin restoran sitelerini ziyaret etmelerinin ana amacı menüyü incelemek ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmaktır. Özellikle farklı ürünler üreten bir restoranınız varsa fotoğraflı menüleri tercih etmenizi öneriyoruz. Menüde ürünün ismi ve ürünün içindeki malzemelerin listesinin olması müşterilerin hoşuna giden bir özelliktir.

Fiyatlarınızı güncel tutmanız, internetten bilgi alıp gelen müşteriniz ile sonradan problem yaşamamanız açısından önemlidir. Unutmayın fiyatınızın yanlış olması hiç olmamasından daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra menüde fiyatınızın olmaması sizi pahalı bir restoran gibi gösterebilir.

6- Sosyal medya dostu bir siteniz olsun.

Sosyal medyanın gücünü artık hepimiz biliyoruz, iyi bir web sitenizin olması ve bu web sitenizin sosyal medya ile desteklenmesi restoranınız açısından önemli, ziyaretçileriniz web sitenizi sosyal medyada paylaşabilmeli, sosyal medya üzerinden sizin reklamınızı yapabilmeli, aynı şekilde sizde sitenizdeki değişimleri sosyal medya üzerinden de takipçilerinizle rahatça paylaşabilmelisiniz.

7- Fotoğraf albümü oluşturun.

Sosyal medya da fotoğraf paylaşmayı seven bir kuşakta yaşıyoruz. Sizde restoranınızı ve yemeklerinizi tanıtıcı fotoğrafların yanı sıra müşterilerinizin olduğu fotoğraf albümleri oluşturun.

Bu konuda unutulmaması gereken en önemli şey, fotoğrafların kaliteli olması gerektiği, Restoranınızı ve yemeklerinizi tanıtan fotoğrafların mümkünse profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilmiş olması gerekir. Özel günlerin ve müşterilerinizin bulunduğu fotoğrafların da paylaşılmaya değer yüksek kalitede olması gerektiği unutulmamalı.

8- İletişim sayfanız ve kullanımı basit bir iletişim formu olmalı

Sitenizi ziyaret eden kişilerin size ulaşması kolay olmalı, bunun için özel bir sayfa oluşturabilir, ayrıca web sitenizin üstünde yada altında bu bilgilerin bir kısmını sürekli görünür kılabilirsiniz.

İletişim sayfanıza harita eklemeli ve kullanımı basit bir iletişim formu kullanmalısınız.

Unutmayın çok fazla bilgi istenen kontak formları internet kullanıcıları tarafından tercih edilmezler.

9- Online Rezervasyon ve Sipariş formu.

Bu konu tamamen sizin işletme yönetim anlayışınızla alakalı, eğer online talepleri sürekli kontrol edecek bir işletme yapınız varsa bu formları mutlaka ekleyin ancak bu işe ayıracağınız bir personeliniz yoksa geri dönüş sağlanmadığınız bu formlar sizin müşteri kaybetmenize sebep olacaktır.

10-Restoran logonuz yeri önemli.

Bu biraz kullanım ve okuma alışkanlığı ile alakalı bir konu, yapılan araştırmalar bir web sitesini ziyaret eden kişilerin ekranın sol üst köşesinden başlayarak siteyi gözlemlediğini gösteriyor üstelik sol üst köşe site ziyareti süresince en çok bakılan bölge. Okuma alışkanlığımız soldan sağa olduğu için bu doğal, logonun müşterilerinizin aklında kalmasını sağlamanın en basit yöntemi sitenizde insan gözünün en çok baktığı bölge olan sol üstte yer almasıdır.

İkinci en çok tercih edilen bölge ise üst bölümde merkezde yer almasıdır.

Bütün bunları tek cümlede toparlamamız gerekirse, Göz yormayan, kullanımı basit sosyal medya dostu gerektiğinden fazla bilgi ve dağınıklık içermeyen bir web siteniz olması lazım.