Bazı girişimcilere göre, sosyal medya pazarlaması geleceğin pazarlama yöntemi, gücünden faydalanılması gereken parlak bir spot ışığı.  Diğer bir gurup içinse, pratik ve hiç bir avantajı olmayan karmaşık bir sistemdir.

Hızlı bir yapısı sürekli değişim içinde olması ve trendlerin anlık değişmesi ile karlı değilmiş imajı verse de yapılan istatistikler tam tersini işaret ediyor. Online pazarlamanın dünya üzerindeki en büyük oyuncularından Hupspot’a göre pazarlamacıların %92 sinin sosyal medyanın işleri için çok önemli olduğunu söylüyor ve web sitesi trafiklerini %80 oranında bu sayede arttırdıklarını idda ediyorlar.

Diğer önemli bir kuruluş olan Social Media Examiner’a göre ise pazarlamacıların %97 sosyal medyayı bir şekilde kullanıyor ancak hangi mecranın daha etkili olacağı konusunda %85 lik bir oran emein değil.

Bu iki araştırmada gösteriyor ki sosyal medya satışları arttırmak için iyi bir araç ancak izlenecek sabit yolun nasıl bir yolun nasıl olması gerektiği tam olarak belli değil.

Aşağıda sizler için sosyal medya pazarlamasının işletmenize sağlayacağı faydalardan bazılarını inceleyebilirsiniz.

1- Marka bilinilirliğini arttırmak için iyi bir fırsat. Sizi daha fazla görünür yapacak her fırsat değerlidir. Sosyal medya kanallarınız sizin sesinizi ve görüntünüzü yansıtabileceğiniz yeni kanallardır. Bu yeni müşterilerin size kolay ulaşması açısından oldukça önemli, aynı şekilde eski müşterilerinizin sizi hatırlaması açısından da çok faydalıdır. Sizi kendi kullandıkları sosyal medya araçlarında görmek müşterilerinizin hoşuna gidecektir.

2- Sosyal medya müşteri sadakatini arttırmakta etkili bir araç. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sosyal medyada yer alan şirketler müşteri sadakati konusunda diğerlerine göre daha şanslılar bunun altında yatan sebep, müşterilerle iletişimin çok daha hızlı ve kolay olması olarak anlatılabilir. Diğer bir araştırma belirli bir markayı sosyal medyada takip eden kişilerin %53 lük bir oranının mağazaya sadık kaldıklarını göstermektedir. Bu iki araştırma gösteriyor ki iyi düşünülmüş bir sosyal medya stratejisi tüketicilerin markaya sadık olmasını sağlamada etkili olacaktır.

3- Yüksek geri dönüşüm oranları. Sosyal medyada geri dönüşüm oranlarının yüksek olması tesadüf değildir, bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi, insancıllaştırma unsurudur; markaların sosyal medya kanallarıyla etkileşime girerek daha insancıl hale gelirler. Sosyal medya, markaların insanların yaptığı gibi hareket edebileceği bir yerdir ve bu önemlidir çünkü insanlar diğer insanlarla iş yapmaktan hoşlanır; şirketlerle değil.

4- Marka imajınıza katkıda bulunur. Müşterilerinizle düzenli olarak etkileşim kurmak, diğer müşteriler için iyi niyet göstergesidir. İnsanlar bir şey konusunda iyi düşüncelere sahip olduklarında veya bir ürün veya hizmetle övündüklerinde sosyal medyaya yönelirler. Ve markanızı gönderdiklerinde, yeni potansiyel müşteriler sizi takip etmek isteyecektir. Sosyal medyada sizin hakkınızda konuşan insanlar ne kadar çok olursa, markanız yeni kullanıcılar için o kadar değerlidir ve online imajınızın yükselmesi fiziki müşteri sayınızıda doğru orantılı olarak etkiler.

5- Web siteniz daha çok ziyaretçi alır. Sosyal medya olmadan, gelen ziyaretçiler, şu anda sizin sıralamış olduğunuz anahtar kelimeleri arayan markanıza aşina kişilerle sınırlıdır. Eklediğiniz her sosyal medya profili, sitenize yeni ziyaretçi yönlendiren başka bir yol ve bu profillerde paylaştığınız her içerik, yeni bir ziyaretçi için başka bir fırsattır. Sosyal medyada paylaştığınız her kaliteli içerikle daha fazla site trafiği üretirsiniz ve daha fazla trafik daha fazla potansiyel müşteri ve daha fazla dönüşüm anlamına gelir.

6- Reklam maliyetleriniz azalır. Sosyal medya reklamları geleneksel kanal reklamlarına göre çok daha ucuzdur. Kontrolü tamamen sizdedir istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Bütçe aşma sorunu ile karşılaşmazsınız. Doğru bütçeleme ile yüksek geri dönüşüm sağlarsınız.

7- Hedef kitle belirleme avantajına sahip olursunuz. Sosyal medya reklamlarının en büyük avantajı hedef kitlenizi diğer reklam şekillerinden çok daha isabetli belirleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak yerel bir işletme için bütün ülkeye reklam vermenize gerek yoktur, sattığınız ürün yada verdiğiniz hizmet sadece bayanlara hitap ediyorsa reklam filtrenizi buna göre düzenleye bilir, yaş sınırlaması getirerek çok daha net bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

8- Daha iyi arama motoru sıralaması. Hiç şüphesiz ki SEO arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapmanız gereken en önemli işlemdir. Ancak artık  tek başına SEO yeterli değildir. Google ve diğer arama motorları, güçlü markaların neredeyse daima sosyal medya kullanması nedeniyle sosyal medya varlığını önemli bir faktör olarak düşünüyorlar. Bu nedenle, sosyal medyada aktif olmak, arama motorlarına markanızın meşru, inanılır ve güvenilir olduğunu gösteren bir “marka sinyali” olarak görülebilir.

9- Zenginleştirilmiş müşteri iletişimi sağlar. Sosyal medyada e-mail yada telefon gibi bir iletişim kanalıdır. Sosyal medyada sahip olduğunuz her müşteri etkileşimi, müşteri hizmetleri düzeyinizi herkese açık olarak göstermek ve müşterilerinizle olan ilişkinizi zenginleştirmek için bir fırsattır.

Örneğin, bir müşteri sosyal medyada ürününüzden şikayet ediyorsa, yorumu derhal ele alabilir, herkese açık olarak özür dileyebilir ve doğru eylem için harekete geçebilir. Ya da, bir müşteri sizi tebrik ediyorsa onlara teşekkür edebilir ve ek ürünler önerebilirsiniz. Müşterilere onlarla ilgilendiğinizi bildiren kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatmak için sosyal medya büyük bir imkan sunar.

10-  Müşteri davranışlarını anlama imkanı verir. Sosyal medya, sosyal dinleme yoluyla, müşterilerinizin ilgilendiği ve nasıl davrandıkları hakkında değerli bilgiler edinme fırsatı da sunar.

Örneğin, kullanıcıların işletmenizle ilgili ne düşündüğünü görmek için kullanıcı yorumlarını takip edebilirsiniz. Çeşitli sosyal medya kanallarına gönderilen farklı promosyonlara dayalı olarak dönüşümleri ölçebilir ve sonunda gelir elde etmek için mükemmel bir kombinasyon bulabilirsiniz.

Müşteri ihtiyaçlarını anlayabilir buna göre eylem planları hazırlayabilirsiniz.

Bunlar, uzun vadeli bir sosyal medya kampanyasının sürdürülmesinin faydalarıdır.

SONUÇ: Ne kadar beklerseniz, kazanmaya o kadar geç kalmış olursunuz. Sosyal medya pazarlaması, doğru yapıldığında, daha fazla müşteri, daha fazla trafik ve daha fazla dönüşüm sağlayabilir ve işletmenizi bir adım ileri götürmekte etkili bir kanal olabilir.

Sitemarka.com sosyal medya pazarlaması hakkında detaylı bilgi almak için Sosyal Medya Pazarlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz