Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformu olan facebook, internette tanınırlığını arttırmak isteyen firmalarında aktif olarak kullandığı bir platform. Firmalar facebook’un  sunduğu gelişmiş reklam araçlarını kullanarak milyonlarca kişiye ulaşıyor. Bu yazımızda bu araçları kullanarak nasıl reklam veririz onu inceleyeceğiz.

Bir  facebook hesabınızın ve işletme sayfanızın olduğunu var sayıyoruz.

Facebookta reklam vermenin farklı yöntemleri mevcuttur, en çok kullanılan doğrudan reklam verme üzerinde duracağız.

Birinci Adım Reklam Türünü Belirlemek

Facebook hesabımıza giriş yaptıktan sonra ekranın hemen sağ üst köşesindeki ok işaretine tıklıyoruz, açılan menüde “ Reklam Oluştur” sekmesini seçiyoruz, Karşımıza aşağıda gördüğünüz ekran çıkıyor.

Burada pazarlama amacınıza göre 3 farklı reklam modeli görüyoruz, şimdi bu modelleri kısaca inceleyelim.

 1. Bölüm Bilinirlik: Çoğunlukla yeni işletmeler yada büyüme kararı almış işletmeler tarafından tercih edilen bu modelde amaç markanızın mümkün oldukça fazla kişi tarafından bilinir oloması için yapılan reklam modelidir kendi içinde marka bilinirliği ve erişim olarak 2 farklı reklam türüne sahiptir.
 • Marka Bilinirliği:  Adından da net bir şekilde anlaşılacağı gibi markanızın daha fazla kişi tarafından bilinir olmasını hedefleyen reklam modelidir. Burada hedef kitlenizdeki kişiye reklamınız her 5 günde 2 kez gösterilir. ( bu sayı facebook tarafından varsayılan olarak belirlenmiştir, bu rakamları kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz)
 • Erişim: burada amaç daha dar bir hedef kitleye mümkün olan en fazla sayıda reklamınızı göstermektir.
 1. Bölüm Değerlendirme: Değerlendirme reklamları bir önceki bölümde tanıtımını yaptığımız kitleye artık verdiğimiz hizmeti ya da sattığımız ürünü yakından tanıtmak, ürün yada hizmetimizle etkileşime geçmelerini sağlamak için verdiğimiz reklam modelleridir.

Biz değerlendirme reklamları içerisinde en sık kullanılan “Trafik ve Etkileşim” üzerinde duracağız

 • Trafik: Web sitesi sahibi reklam verenlerin ağırlıklı olarak kullanacağı reklam türüdür, amaç verdiğimiz hizmetin ya da sattığımız ürünün web sitemizdeki sayfasına trafik çekmek ürün ya da hizmetimizi detaylı etkili bir tanıtımla hedef kitlemize sunmaktır.
 • Etkileşim: Bu reklam modelinde Gönderi etkileşimi – Sayfa Beğenileri –  Etkinlik yanıtları gibi üç ayrı sekmeden oluşmaktadır, reklam amacınıza göre bu sekmelerden bir tanesini seçmelisiniz.
   * Gönderi etkileşimi: Verdiğimiz reklamlara beğeni ve yorum almak için yapılan reklam türüdür, amaç potansiyel müşterinin tepkisini ölçmektir.
   * Sayfa Beğenileri: Facebook sayfamıza ilgiyi arttırmak beğeni toplamaktır amaç müşterilerle rahat edecekleri bir platformda iletişim içerisinde olmaktır.
   * Etkinlik Yanıtları: Sayfamızda düzenlediğimiz bir etkinliğe olan ilgiyi arttırmaktır.
 1. Bölüm Dönüşüm reklamları: ilk iki bölümde firma bilinirliğini sağlayıp ürün ve hizmetimizin tanıtımını yapmıştık artık bu ürün ve hizmetin satışını sağlayacak reklam modeline geçiyoruz. Dönüşüm başlığı altında 3 farklı reklam modeli mevcut “ Dönüşümler, Katalog satışları ve Mağaza ziyaretleri”
 • Dönüşümler: Bu reklam modeli ile web sayfamızdaki ürün ya da hizmetimizin satış sayfasına yönlendirme yapılacaktır, dönüşümden amaç satış yapmak, sayfaya ziyaretçi çekmek ya da başka bir şey olabilir.
  Bu reklam modeli facebook pikseller kullanılarak yapılmaktadır. Facebook pikseller hakkında detaylı bir yazıyı önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.
 • Katalog Satışları: Web sayfamızdaki satışını yaptığımız ürünlerin facebook üzerinde kataloğunu oluşturup buradan direk satış elde etmek amacıyla yaptığımız reklam türüdür.
  Bu reklam modelinin avantajı facebook pikseller kullanılarak remarketing yapılarak reklamın etkisi arttırılabilmektedir. Facebook pikseller hakkında detaylı bir yazıyı önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.
 • Mağaza ziyaretleri: Daha çok yerel işletmelerin mağazalarına fiziki müşteri yönlendirmek için yaptığı reklam türüdür.

İkinci Adım Hedef Kitle Belirleme

Facebook platformu yapısı itibari ile hedef kitle belirleme konusunda çok gelişmiş bir sisteme sahiptir. Reklamlarınızı doğru hedef kitleye yönlendirmenizi sağlamak için size oldukça basit bir arayüz sunar. Aşağıda maddeler halinde tanımladığımız şekilde hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Konumlar: Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz coğrafi bölgeyi bu sekmede belirleyebilirsiniz. Reklamlarınızı tüm dünyada yayınlayabileceğiniz gibi sadece kendi mahallenizde yayınlanmasını sağlayabileceğiniz konum belirleme aracı reklam verenler için oldukça önemli ve doğru kullanılması gereken bir araçtır

Yaş: Verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürünle ilgilenecek yaş gurubunu bu araç sayesinde belirleye bilirsiniz.

Cinsiyet: Hizmet yada ürününüz sadece kadınlar yada sadece erkekler için olabilir bu durumda bu araç sayesinde sadece seçtiğiniz cinsiyetteki facebook kullanıcılarını hedef alabilirsiniz.

Detaylı hedefleme: Bu araç sayesinde kişi davranışlarını, meslek gruplarını, hobi ve alışkanlıklarını hedefleyen bir yol izleyebilirsiniz. Belli grupları dahil edebilir yada hariç tutabilirsiniz.

Üçüncü Adım Reklam Alanının Belirlenmesi

Otomatik Reklam Alanları (Tavsiye Edilir): Bu alt başlık facebook tarafından varsayılan olarak atanmıştır, seçiminizi bu alt başlıktan yana kullanırsanız reklamlarınız, en yüksek performansı alacağı tahmin edilen yerlerde yayınlanacaktır.

Reklam Alanlarını Düzenle: Bu alt başlığı seçtiğinizde ekranın alt kısmında size reklamlarınızın yayınlanabileceği alanları seçme hakkı sunulacaktır. Farlı alanların üzerine geldiğinizde ekranın sol yan tarafında reklamın bu alanda nasıl görüneceğini gösteren fotoğraflar açılacaktır, amacınıza ve kitlenizi en çok etkileyeceğinizi düşündüğünüz alanları tıklayarak bu bölümde kendi reklam alanlarınızı seçebilirsiniz.

Dördüncü Adım – Bütçe ve Plan

Bu bölümde reklamlarınızın bütçesini oluşturup reklam sürelerini belirleyebilirsiniz, şimdi bu bölümün alt başlıklarına bir göz atalım.

Bütçe: Bu sekme aracılığı ile reklamlarınıza günlük ya da toplam bir bütçe belirleyebilirsiniz. Günlük bütçe belirlemeniz durumunda reklamlarınız bütçe sınırına gelinceye kadar gösterilmeye devam eder, belirlediğiniz rakama ulaşılırsa daha fazla gösterim yapılmaz o gün içerisinde. Günlük bütçede reklamınızı sürekli yayınlayabilir ya da başlangıç ve bitiş tarihi belirleyebilirsiniz.

Toplam bütçe belirlemeniz durumunda reklam süresi boyunca kullanmak istediğiniz bütçe miktarını belirlersiniz, toplam bütçe belirlemeniz durumunda sistem sizden reklam başlangıç tarihi ve bitiş tarihini belirlemenizi isteyecektir.

Plan: Bütçenizi yaparken yapacağınız tercihe göre zamanlama belirlemek için kullanılan araçtır.

Reklam Yayını İçin Optimizasyon: Facebook reklam amacınızı daha net belirlemek için bu aracı sunmaktadır, reklam amacınıza göre facebook’un sunduğu şıklardan bir tanesini seçebilirsiniz.

 Teklif Stratejisi: Reklam bütçenizde reklam başına alt ve üst sınır belirlemek için kullanılan araçtır.

Sizden Ne Zaman Ücret Alınacak: Bu bölümde gösterim başına yada tıklama başına ücret ödeme konusunda karar vermeniz gerekiyor, tanınırlık reklamlarında gösterim başına tercih edilirken dönüşüm reklamlarında tıklama başına tercih edilerek daha efektif sonuçlar elde edilebilir.

Reklam Planlaması: Toplam bütçe belirlendiği zaman kullanabileceğimiz bir araç burada reklamlarımızı belli bir plana göre yayınlayabiliyoruz, bu araç sayesinde kitlenizin alışkanlıklarını biliyorsanız onların aktif oldukları gün ve saatleri seçerek hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Yayın Türü: Bu sekme standart ve hızlı reklam olarak iki alt başlığa sahiptir.

 • Standart, facebook tarafından varsayılan olarak atanmıştır ve reklamlarınızı yukarıda belirlediğiniz kurallar dahilinde yayınlanmasını sağlar
 • Hızlandırılmış: Bir alt ve üst sınır belirlediğiniz durumlarda kullanılan bir araçtır, amaç bütçenizi hızlıca çok fazla kişiye ulaşarak harcamak ve sonuca yönlenmektir.

Beşinci Adım  Görsel Seçimi, reklam metni ve reklam bağlantısı

Bu bölümde artık verdiğimiz reklamın görselini reklam amacımıza göre belirliyoruz, facebook bu araçla bize farklı imkanlar sunuyor, bize kalan facebook’un sunduğu görsel çeşitlerinden bir tanesini belirleyip görselimizi sisteme yüklemek.

Reklam başlığımızı dikkat çekici olarak belirledikten sonra reklam metnimizde belirtmek istediğimiz detayları belirtiyoruz.

Reklam bağlantısı kısmında reklamını yaptığımız ürün ya da hizmetin linkini ekliyoruz.

Artık reklamımız hazır Gözden geçir butonuna tıklayarak seçimlerimizin doğruluğundan emin oluyoruz ve onayla butonuna tıklayarak reklamımızı yayına alması için facebook reklam merkezine siparişimizi vermiş oluyoruz. Kısa süre içerisinde reklamınız kontrol edilerek yayınlanmaya başlanacaktır.

Facebook reklamları diğer dijital reklam türlerine göre daha hesaplı ve daha isabetli hedefleme yapıla bildiği için ilgi çekicidir.

Sitemarka olarak firmalara facebook reklamlarında danışmanlık hizmeti vermekteyiz, facebook reklam hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için facebook reklamları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.